Lysá hora 24 hodin

Je spousta dní ze kterých si nepamatujeme ani minutu..

Pak přijde den,který prožijeme od první do poslední hodiny a dlouho

na něj vzpomínáme!

 

 

25.-26. ledna 2014 jsem se účastnil již potřetí extrémního závodu 24 HODIN NA LYSÉ HOŘE., jde o jeden z nejnáročnějších závodů v České republice, Zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců a štafet dvojic, který byl letos ještě značnou měrou ztížen rovněž extrémním počasím.Díky extrémnímu počasí to mělo ten správný punc extrémního závodu.

Lysá hora 2014-2

Náročný byl hned první okruh,startovalo se při -17stupních,závodníci dobíhali do depa   prokřehlí a ojínění, někteří měli rampouchy na fousech i v nosních nozdrách. Po druhém kole už byli pořadatelé nuceni přistoupit k přísným bezpečnostním opatřením, protože docházelo k omrzlinám, zejména nosu a prstů. Záchranáři Horské služby Beskydy jich ošetřili desítky. Téměř arktická zima udělala své. Takové stavy nezažívá člověk každý den. Dalším zatěžujícím faktorem byl šílený sestup náročný na soustředění, protože na každém kroku hrozilo uklouznutí a zakopnutí…Jelikož tento rok bylo velmi málo sněhu,tak trat nebyla pokryta sněhem jako v předchozích ročních..Tudíž to pěkně klouzalo a pro nohy a klouby to byl očistec…Bez sněhu je mnohem náročnější…! Neustálé soustředění se projevilo i na psychické únavě, pořadatelé odpoledne vyjížděli k závodníkovi na trati, kterému došly síly, byl nalezen v NRC alufolii a čekal na pomoc, naštěstí se mu nic vážného nestalo. O něco hůře dopadla jedna ze závodnic, která po pádu utrpěla tržnou ránu na temeni hlavy a musela být převezena do nemocnice.

Nejkrušnější část závodu byla ta v nočních hodinách,teplota klesla k -20stupnům a výstupový hřeben a samotný vrchol hory bičoval velmi silný mrazivý vítr kde pocitová teplota dosahovala až -60stupnů…Několik závodníků dokonce skončilo s „černými omrzlinami“ ale díky odbornému zásahu horské služby všichni přežily bez úhony.

V těchto podmínkách jsem za 24h dokončil 9 okruhů.To jest 105km s převýšením 6976mnm

A vysloužil si 19-nácté místo v kategorii jednotlivec do 40-ti let.

V roce 2012 jsem se umístil na šestém místě ve své kategorii s deseti okruhy..

Je to super závod,organizačně hodně na výši!Némám jedinou výtku k organizaci a značení-vše je dokonale připraveno a zabezpečeno!Organizačně je tento závod zvládnut od A do Z!!!

Závěrem nelze již nic říci – jen doporučit:)Koncem ledna 2015 zas budu stát na startu:) Petr Vostřel

Vloženo do Oddíl Triatlonu Triade – reportáže 2014.